Bydlení
Vhodnější než akvárium je klec – lépe v ní cirkuluje vzduch, dají se do ní upevnit větve a patra a navíc můžou šplhat i po jejích stěnách. Jedinou nevýhodou klece je, že osmáci z ní můžou vyhazovat piliny a podobně. Proto je lepší klec s vyšším dnem. Úplně nejlepší je ke kleci si udělat jako spodek akvárium na míru - máte pak spojené výhody obojího, vidíte krásně dovnitř a po příčkách horní části mohou osmáci šplhat. Navíc se z některých typů klece můžou osmáci umělohmotným dnem po čase prokousat, sklem se jim to určitě nepodaří. My jednou měli takovou klec, odjeli jsme na prázdniny a docela jsme se divily, když jsme viděli tu díru v kleci.
Klec by měla být dostatečně velká – čím větší, tím lepší. Přesné číslo vám ale neřeknu. Na nějaké stránce o osmácích jsem četla, že by klec měla být velká 100 x 60 x 60 cm a někteří chovatelé mají osmáky v obrovských 5-patrových volierách. Osmáci jsou tam určitě šťastní, ale to můžou být i v daleko menší kleci, když je budete často pouštět proběhnout. Naše klec má asi 50 x 60 x 60 cm a to není až tak malá, viděla jsem osmáky u jiných lidí i v menších klecích a přesto vypadali spokojeně, protože je ti lidi pouštěli ven běhat po chodbě. Příčky klece by od sebe měly být vzdálené maximálně 2 cm, pokud chcete mít mláďata, pak raději 1 cm, jinak by mládě mohlo vylézt a venku by se mu mohlo něco stát nebo by umřelo hlady, pokud byste jej nenašli. Klec by měla být vyrobena z něčeho, co osmáci nebudou moct rozkousat (napadá mě jen sklo a železo, ostatní materiály před osmáky neobstojí).
Do klece dejte několik silných větví (asi 5 cm v průměru), pokud by vám tam nedržely, můžete je připevnit drátem. Můžete na nich nechat i listy a pupeny, osmáci je mají moc rádi, ale nedávejte jim větve jedovatých stromů (tis, vavřín, kaštan), osmáci mají nejraději ovocné větve ale můžete použít také javor, jasan, buk a dub. Také dejte do klece jedno nebo i více pater - z dřevěných desek nebo ze skla, nedělejte je z pletiva aby si osmáci nepoškodily nožky, po pletivu se jim nechodí moc dobře. Osmáci totiž mají rádi výšky a budou často spávat na nejvyšší větvi nebo nejvyšším patře. Patra můžete vyrobit i z kartonu, ale pak vám dlouho nevydrží, osmáci ho do měsíce rozkoušou, dřevěné patro jim bude trvat asi půl roku a skleněné nerozkoušou nikdy.
Osmáci taky budou potřebovat napáječku – nejlepší je s kuličkou, která zabraňuje vytékání vody. Občas kulička v těchto napáječkách dobře netěsní a voda pořád kape - v takovém případě napáječku v obchodě vyměňte na jinou. Snažila jsem se zjistit, jestli je to výsada některých značek napáječky, ale po konzultaci s ostatními chovateli jsme zjistili, že se to stává u všech značek. Takže nemůžu poradit nic jiného než vyzkoušet to. Skleněné napáječky s přísavkou do akvária nejsou vůbec vhodné, protože je osmáci mohou rozbít a pak by se mohli poranit. Napáječku nedávejte nad misku s jídlem, kdyby občas něco ukáplo, jídlo by se kazilo. S anpáječkami byl ale i u nás většinou problém.Ty, které vůbec netekly nebo tekly moc jsme museli vyměnit za skleněné, které jsme umístily do klece, ale nakonec je stejně rozbily. Teď máme zase plastovou a jsme spokojení my i osmáci:-).
Miska na jídlo by měla být těžká, např. kameninová, keramická, aby se nemohla převrátit, nebo připevněná ke kleci – potom zbytečně nezabírá místo na podlaze a navíc do ní osmáci nenahážou tolik pilin, jako do misky na zemi.
Klec umístěte na co nejklidnějším místě, jaké doma najdete. Ale nebojte si, osmáci si na vás zvyknou, váš hlas je pak nebude děsit, zvyknou si i na televizi. Jen ostatních domácích zvířat by se mohli lekat, tak je k nim nepouštějte a dopřejte osmákům trochu klidu. Pokud vypadají osmáci často polekaní, přikryjte něčím klec (například kusem kartonu), protože úhlavními nepřáteli osmáků jsou draví ptáci a tak se můžou lekat pohybů nad klecí.
Osmákům vyhovuje pokojová teplota – asi kolem 20 stupňů. Ale nestavějte klec na přímé slunce, nikdy ani na chvíli když je třeba někam převážíte, osmáci by mohli z přímého slunce dokonce zemřít, i když je jinak vzduch poměrně studený. Lépe snášejí zimu než vysoké teploty. Také na ně nefoukejte větrákem, aby nedostali třeba zápal plic.
Osmáci potřebují taky domeček. Používají ho hlavně když mají mladé, nebo tehdy, když se cítí ohroženi. Často v něm budou i v době kdy je budete mít teprve krátce – než si zvyknou. Z toho vyplývá, že většinou ho používat nebudou a obejdou se i bez něj, ale je lepší jim ho poskytnout, aby věděli, že se mají kam schovat – budou potom klidnější. Domeček by měl být velký alespoň tak, aby se tam pohodlně vešli, uzavřený a s otvorem jen tak velkým, aby jím osmák prošel. Lepší je plochá střecha, tak můžou osmáci ležet i na domečku a ne jen uvnitř. Počítejte s tím, že osmáci budou domek okusovat (jako všechno), časem se rozpadne a bude potřeba pořídit nový. Dobrou, ale i dočasnou náhradou je třeba krabice od bot, do které vyříznete kulatý otvor. Musíte ale počítat s tím ,že osmáci domeček rozkoušou mnohem dříve než kdyby byl třeba dřevěný.
Když nemáte možnost mít velkou klec, alespoň osmáky často pouštějte ven, aby se proběhli. Nejsnadnější řešení je pouštět osmáky na chodbě kde není koberec ani moc nábytku a kabelů. Pak na chodbu postavte klec a otevřete ji, ať se do ní osmák může vrátit, kdykoli bude chtít. Jinak by se mohl začít bát, že se ztratil.
Hra
Aby se osmáci nenudili, dejte jim do klece kolo na běhání. Velmi se jim tím zavděčíte. Pokud jste ještě osmáka v kole běhat neviděli, můžete si myslet, že je to takový zbytečný výmysl. Ale oni v kole běhají velmi často a rádi, udržují se tak fit, protože v kleci se velké vzdálenosti uběhnout nedají. Mělo by být dostatečně velké, průměr alespoň 25 cm, jinak se v něm bude osmákům špatně běhat
(pozor, často se stává, že lidé koupí osmákům příliš malý kolotoč a když v něm osmák neběhá, řeknou si že se mu to nelíbí, ale to není pravda, kupte jim dostatečně velký a uvidíte) a musí být z něčeho kovového (umělá hmota před osmáky neobstojí). Dejte pozor, jak je kolo připevněné ke stojanu, jestli si do něj nemůže osmák nějak přiskřípnout ocásek. Sledujte taky, jestli mu příčkama nepropadávají nohy a kdyžtak ho něčím oblepte. V době kojení kolotoč radši dejte pryč, mláďata do něj určitě polezou a když tam vleze dospělý osmák a začne běhat, mohly by si ublížit.I když...my měli Tlusťoška(originální jméno ne?) a ten kolotoček přenechal mláďatům , sám už se do něj nevešel. Malí myšičky si vezli do kolotoče a mysleli že se proběhnou. Pak najednou přišel Tlusťoch a ručičkami začal kolotočem otáčet a to stál nohami na zemi. Chudáci ti osmáci v tom kolotoči...jenom se tam míhali....Ale rozhodně osmákům nekupujte malé kolotoče, mohli by si totiž dokonce i zlomit vaz.
Další oblíbenou zábavou (a doporučenou nutností) osmáků je písečná koupel. V obchodech se dá koupit koupací písek pro činčily, ten potom nasypete do misky, nejlépe těžké kameninové, aby se nepřevracela, dostatečně velké, aby se v ní mohl osmák vyválet. Písečnou koupel osmákům dopřejte tak 2-3 x týdně asi po dobu 20 minut – když jim misku s pískem necháte déle, udělají si z ní většinou záchod. Buď jim misku na chvíli dejte do klece nebo jim ji dávejte když osmáky pouštíte proběhnout. Po pár použitích písek vyměňujte. Tato koupel není jen hra, ale taky pomáha udržet srst zdravou a čistou.
Někteří osmáci se koupat nechtějí. Nemusíte z toho být nervózní. Dejte jim občas koupel k dispozici (stačí tak jednou za měsíc), jestli si to náhodou nerozmysleli. Nejlépe je jim misku s pískem dát k dispozici když běhají venku z klece nebo jim ji dejte na pár hodin do klece. Pokud to potřebují, vykoupou se a pokud ne, tak nevadí.
Někteří chovatelé nechávají misku v kleci napořád, hlavně z toho důvodu že osmáci si z písku udělají záchod. Prý pak klec vlastně vůbec není cítit, stačí jen vyměňovat písek. Někteří ho mění jednou za 3 dny, jiní pouze jednou týdně. Záleží na vás, jak to uděláte. Osmáci jsou prý dokonce tak chytří, že když si zvyknou na to, že jim písek často vyměňujete, budou do misky přidávat i špinavé kousky hnízda, abyste je vyhodili.
Komentáře
Přehled komentářů
Jsou tak chytří!
Venek
(Veronika, 24. 6. 2012 11:22)Prosím Vás můžu dát osmáka na balkon ,pochopitelně do stínu?: Máme ho 5 let a ještě jsem to nezkoušela.
lucko.....
(...., 15. 8. 2009 18:11)lucko na jednom hodně dobrým blogu sem četla že nemají jíst listy z kaštanu..ale můžou třeba dub nebo buk....
patra
(LoLík, 15. 8. 2009 18:08)potřebuju vědět je stli můžu osmáčkom dat do klece i plastové patra???prosíím poradte
www.osmak-degu.net
(Orfeus, 20. 9. 2008 22:30)
Zdravím vás, zvu vás na největší osmačí a pískomilí fórum v ČR a SK.
http://www.osmak-degu.net/
Přijďte alespoň na návštěvu. :-)
jest
(lucka, 8. 5. 2008 19:14)
muze omsk degu jest listi z kastanu p
prosim odpovecte co najskvor
Když mám akvárko
(llllllllllllll, 25. 2. 2008 8:45)Akvarko pro osmáka? chudak.. to je spis takova veverka a ne krecek nebo rybicky..
osmak
(matej, 23. 1. 2008 17:01)je to dobry a le jes te by ro ctelo nakej obrazek ale fajn
juuh
(Sarah, 7. 7. 2013 20:15)